Az összefoglalót Dr. Nagy Edit készítette és 2021. 04. 22. -n frissítette, melyeket aláhúzással kiemeltük.
A vakcinák a járványos betegségek elleni küzdelem alappillérei.
Az alább felsorolt, engedélyezett vakcinák a SARS-CoV-2 vírus okozta COVID-19 betegség megelőzésére, a betegség elleni aktív immunitás kialakítására szolgálnak. Amikor a beoltott személy később találkozik a vírussal, az immunrendszere azt felismeri és készen áll, hogy megvédje a szervezetet vele szemben.
A vakcina hatásosságát a vakcina biológiai tulajdonságai, a beadásának módja és a beoltott személy immunválasz-képessége (immunrendszer állapota, idős kor, krónikus vagy egyéb betegségek jelenléte) befolyásolja. Sajnos, minden vakcinánál előfordulhat, hogy az előírt oltások beadása után az nem véd meg minden beoltott személyt, ezért nagyon fontos, hogy a népesség egy bizonyos átoltottságát elérjük (nyájimmunitás), ezzel a betegség tovaterjedését megakadályozzuk és a beoltatlan, valamint a beoltott vagy a betegségen átesett, de nem megfelelő védettséget szerzett embereket is megvédjük a betegségtől.
Az egyénekben kialakuló maximális védettség a két oltást előíró vakcinák esetében csak meghatározott nappal a második oltást követően alakul ki (MaxVédIdő), amelyet az elvégzett klinikai vizsgálatok adataiból állapítanak meg.
A beoltott személyek a későbbiekben is megfertőződhetnek a vírussal. Egyértelmű adatok még nincsenek, hogy biztosan nem betegszik-e meg, de az oltással kialakult védettség megakadályozhatja a betegség súlyos tüneteinek kialakulását.
A felsorolt vakcináknak a vírus közösségben való terjedésére gyakorolt hatása még nem pontosan ismert. Egyelőre nem tudni, hogy a beoltott emberek mennyire képesek továbbvinni és terjeszteni a vírust.
A fentiek alapján az alábbiakat tanácsoljuk:
Mindenki feltétlenül oltassa be magát a korának és az egészségi állapotának legmegfelelőbb vakcinával.
Az oltóanyag megválasztásában, szükség esetén, kérje ki kezelő orvosa tanácsát.
Az oltást követően, a maximális védettség kialakulásáig fokozottan vigyázzon egészségére, kerülje a fertőzések lehetőségét, tartsa be a járványügyi előírásokat.
Legalább a nyájimmunitás kialakulásáig továbbra is hordjon védőmaszkot, tartsa be embertársaitól az előírt távolságot, rendszeresen mosson kezet, fertőtlenítsen.
Amennyiben az oltást követően mellékhatást tapasztal, jelentse a kezelő orvosának vagy az OGYÉI-nek ( https://ogyei.gov.hu/betegeklakossag )
Az oltás beadása előtt tájékoztassa az oltó személyt,
ha magas lázzal járó súlyos betegsége van
ha fertőző betegsége van
krónikus betegségeiről
ha epilepsziás vagy más központi idegrendszeri betegsége van
bármely más vakcina után súlyos allergiás reakció vagy légzési nehézség lépett fel Önnél vagy elájult
vérzési zavara van, könnyen alakulnak ki Önnél véraláfutások, vagy véralvadásgátló gyógyszert szed
legyengült az immunrendszere, az immunrendszerére ható gyógyszert (pl. kortikoszteroid) szed
ha daganatos betegsége van
az aktuálisan szedett gyógyszereiről
Az EMA (Európiai Gyógyszerügynökség) által engedélyezett vakcinák
1. Pfizer/BioNTech: Comirnaty koncentrátum diszperziós injekcióhoz
2. Moderna: COVID-19 Vaccine Moderna diszperziós injekció
3. AstraZeneca: Vaxzevria szuszpenziós injekció
Az EMA Gyógyszerbiztonsági Bizottsága (PRAC) arra a következtetésre jutott, hogy az alacsony vérlemezkeszámmal társuló szokatlan vérrögöket az AstraZeneca vakcina (2021. április 7-ei nyilatkozat) és a Janssen vakcina (2021. április 20-i nyilatkozat) nagyon ritka mellékhatásai közé kell sorolni.
A jelentett vérrögök és alacsony vérlemezkeszám kombinációja nagyon ritka, a vakcinák általános előnyei a COVID-19 megelőzésében felülmúlják a mellékhatások kockázatát.
A legtöbb esetet 60 év alatti, elsődlegesen nők körében jelentették, az AstraZeneca vakcina esetében az oltást követő 2 héten belül, a Janssen vakcina esetében az oltást követő 3 héten belül. A rendelkezésre álló bizonyítékok alapján konkrét kockázati tényezőket nem erősítettek meg.
A vérrögképződés kockázata nagyon alacsony, azonban ajánlott a tünetekkel tisztában lenni. Azonnali orvosi kezelés szükséges, ha az oltást követő hetekben a következő bármelyik tünet jelentkezik:
légszomj
mellkasi fájdalom
lábdagadás
tartós hastáji fájdalom
idegrendszeri tünetek, úgymint súlyos és tartós fejfájás vagy homályos látás
apró bevérzések (pöttyök) a bőr alatt az injekció beadási helyének környékén
4. Janssen: COVID-19 Vaccine Janssen szuszpenziós injekció (új információ!)
Az OGYÉI (Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet) által engedélyezett vakcinák
1. Sputnik-V : Gam-COVID-Vac
2. Sinopharm: SARS-CoV-2 vakcina (VeroCell), inaktivált
A táblázatok az engedélyező Hatóságok honlapján megjelentetett hivatalos dokumentumokban szereplő adatokat és szövegrészleteket tartalmaznak. A táblázatokban nem tüntettük fel a termékenységre, terhes és szoptató anyákra, gépjárművezetésre, az oltás kivitelezésére vonatkozó előírásokat.
Továbbiakban az
Oltásra javasolt korosztály
Javasolt oltási protokoll
Klinikai hatásosság, maximális védettség kialakulásának időpontja (MaxVédIdő)
Ellenjavallat
Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések és a
hivatalos dokumentumok elérhetőségeit
ismertetjük meg táblázatos formában (4. oldalától kezdődően). A teljes összefoglaló letölthető az alábbi - PDF formátumban.
Foto: Steven-Cornfield-unsplash
Comments