Mesteri részletek címmel új, izgalmas installáció költözött a Gloriettnél lévő rámpára. A szeptemberig látogatható ingyenes szabadtéri kiállítás a Budavári Palotában újjászülető Szent István-terem egykori alkotóit és újraalkotóit állítja középpontba.
Az államalapító Szent István királyunkról elnevezett terem a Budavári Palota ékszerdoboza, és a századforduló magyar iparművészetének kiemelkedő teljesítménye volt. Az 1900-as párizsi világkiállításon nagydíjat nyert terem Hauszmann Alajos tervei alapján készült el, kialakításában a kor elsőrangú művészei és iparosai vettek részt.
A csodálatos helyiség a második világháborúban teljesen megsemmisült, most a Nemzeti Hauszmann Program keretében az eredeti tervek szerint alkotják újra. A terem kialakításában a finom, aprólékos, bensőséges részleteké volt a főszerep. Az ötvös-, fém- és famunkákat művészi gonddal végző iparosok mellett Strobl Alajos szobrász és Zsolnay Vilmos keramikusművész alkotásai, valamint Roskovics Ignác festő pirogránit királyalakjai díszítik a páratlan szépségű belsőt.
A Budavári Palota rekonstrukciója során helyreállított déli összekötő szárnyban augusztus 20-ától az első napokban ingyenesen csodálhatják meg az érdeklődők az újjászületett Szent István-termet.
További érdekességekért a Budavári Palotanegyedről keresd online vagy a könyvesboltokban a Mestermű születik – 45 izgalmas történet a budai Várból című könyvet!
A kötet írója, Sal Endre író-újságíró 45 különleges sorsot tár az olvasó elé: korabeli lapok cikkeinek segítségével, anekdoták felhasználásával megrajzolt portrékon keresztül mutatja be a Budavári Palotanegyed történetét.
Comments